Kokosový olej Kokosový olej

Kokosový olej

Ing.Zdeněk Rozehnal

Panenský kokosový olej je až neuvěřitelně univerzální. Dá se využít nejen jako potravina nebo doplněk stravy, ale také jako přírodní tělová i vlasová kosmetika.

1.  Kokosový olej při redukci váhy


Kokosový olej je doporučován dietology, protože se déle tráví a dodává tak tělu energii postupně. Na rozdíl od jiných tuků se v těle neusazuje, protože se rozkládá na glukózu, a samozřejmě neobsahuje žádný cholesterol. Pár lžíček oleje navodí pocit nasycení na několik hodin. Je tedy vhodný při redukčních dietách a napomáhá předcházet JO JO efektu.  

2. Kokosový olej jako potravina


Panenský kokosový olej je výborný jako potravina. Má lahodnou chuť i vůni a pokud je za studena lisovaný (panenský), uchovává si vitamíny A, C a E. Také obsahuje lidskému tělu prospěšné mastné kyseliny, především kyselinu laurovou, která je důležitou složkou mateřského mléka. Kokosový olej můžete používat na přípravu pokrmů i na smažení. Je tepelně stabilní až do 200°C, tudíž se nepřepaluje a neprská. Je výborný pro přípravu palačinek, orientální kuchyně, vajíček i zeleniny.   

3. Kokosový olej – péče o pokožku


Kokosový olej se dá výborně použít i jako náhrada běžného tělového mléka nebo krémů. Krásně se vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film.,můžeme ho použít i jako odličovadlo. Panenský kokosový olej zklidňuje vaši pokožku po delším pobytu na slunci a  regeneruje spálenou kůži. Obsahuje velké množství antioxidantů, které bojují proti působení volných radikálů a tak napomáhá proti předčasnému stárnutí kůže a vráskám. Panenský kokosový olej můžete využít i jako balzám po holení. Je ideální pro citlivou pokožku, která se holením narušuje.Můžeme ho použít na rty místo balzámu. Jeho účinky překvapí – zvláčňuje popraskané rty, v létě je chrání před slunečními paprsky a v zimě před mrazem.  

 4. Kokosový olej na vlasy

V Asii se používá  pro vlasové zábaly proti lámání vlasů a konečků, a rovněž proti vypadávání vlasů. Je velmi vhodný pro vlasy suché, poškozené a třepivé. Při pravidelném používání reguluje vypadávání vlasů, dodává lesk, změkčuje a vyživuje vlasovou pokožku a dokáže zcela odstranit lupy. Také napomáhá snadnému rozčesávání. I když nejlépe působí jako zábal vlasů před jejich umytím, stačí ho pouze ě vetřít do vlasové pokožky.  

5. Kokosový olej pomáhá proti bakteriím a kvasinkám


Kokosový olej je složen z mastných nasycených kyselin, které obsahují velké množství antioxidantů. Díky tomu je schopen narušit lipidové membrány bakterií, virů a kvasinek, a působí tak jako přírodní antibiotikum.Kokosový olej také napomáhá hojení vyrážek, jizev či ekzémů.

6. Kokosový olej na masáže celého těla


Panenský kokosový olej je velmi oblíbeným masážním přípravkem  a to nejen díky své jemné vůni, ale pro svou dobrou vstřebatelnost. Krásně zvláčňuje pokožku a zanechává ji pružnou a hladkou.

7. Kokosový olej bělí zuby


Čistit zuby olejem se zdá sice podivné,ale funguje. Oleje, soli a další přírodní látky se k čištění zubů používaly už od starověku, a dokonce i v dnešní době alternativní medicína doporučuje místo pasty a kartáčku jednoduše použít prst a olej, nejlépe ten kokosový. Běžné bělící pasty obsahují velké množství agresivních chemických látek, které poškozují sklovinu. Lze zkusit po čištění zubů běžným způsobem minutu až dvě třít zuby panenským kokosovým olejem. Po několika týdnech budou vaše zuby viditelně bělejší. Kromě toho panenský kokosový olej zklidňuje dásně a zamezuje tvorbě aftů v ústech. . 

8. Kokosový olej pro psy a kočky


Pokud má váš domácí miláček potíže se suchou a podrážděnou pokožkou, s popraskanou kůží na tlapkách (např. v zimě kvůli mrazům nebo kvůli posypové soli na ulicích) nebo se svěděním pokožky, pak i potom můžeme použít kokosový olej, povzbudí imunitu a zlepší kvalitu srsti i vyživuje klouby zvířecích miláčků.  

 9. Kokosový olej jako starodávný i moderní lék


Účinků kokosového oleje si v posledních letech začíná všímat i moderní medicína. Panenský kokosový olej podporuje tvorbu hormonů štítné žlázy, čímž  zpomaluje stárnutí buněk. Kromě toho také působí preventivně proti srdečním chorobám, senilitě a dokonce i rakovině. Podle jednoho průzkumu byl výskyt rakoviny u jedinců užívajících panenský kokosový olej až o 30% nižší než u těch, kdo používali olej jiný. V poslední době se často mluví i o účinku kokosového oleje na léčbu Alzheimerovy choroby.

  

čerpáno a zpracováno dle  http://www.uspesna-lecba.cz/co-se-vas-tyka/a12-zpusobu-vyuziti-kokosoveho-oleje/

 

 

 Labuti pirka