Celoroční kalendář zdraví TČM

Celoroční kalendář zdraví TČM

Irča Veselá

Autorka nám na svých stránkách vysvětluje, jak jednotlivé měsíce ovlivňují  naše zdraví a naše jednotlivé vnitřní orgány. U každého měsíce se dozvíme jakým způsobem se projevuje oslabení orgánu, jak se dostat do rovnováhy, které potraviny nám mohou pomoci včetně afirmace na konkrétní měsíc.

Jak souvisí měsíce s kterými orgány:

LEDEN - močový měchýř;  ÚNOR- ledviny;     BŘEZEN - žlučník; 
DUBEN - játra;   KVĚTEN - srdce;    ČERVEN - tenké střevo; 
ČERVENEC - krevní oběh;  SRPEN - termoregulace těla;  ZÁŘÍ- slezina a slinivka;  ŘÍJEN - žaludek;   LISTOPAD - plíce;    PROSINEC - tlusté střevo.

Uvádíme pouze v krátkosti důvody k ročnímu ovlivňování orgánů, protože tematika je velice zajímavá a obsáhlá a proto pro prostudování dalších vlivů a rad doporučuje odkaz autorky na Celoroční kalendář zdraví.

Proč ovlivňují určité měsíce právě určitý orgán?

1. LEDEN – močový měchýř
Leden je pro mnohé doba nových předsevzetí, přání, plánů, nových aktivit a rozhodnutí. Je to doba nové vnitřní naděje lepších zítřků. Příroda ještě hluboce spí a sbírá sílu na příchod jara a nové energie. Je potřeba si z ní vzít příklad, více spát, odpočívat,nahlížet do svého nitra a shromažďovat duševní i fyzické síly na celý nadcházející rok.
Zima je období velkého jinu. Zimě vládne element vody a energie je málo. Nejcitlivějšími orgány jsou v lednu močový měchýř a v únoru ledviny.
močových kamenů.

 
2. ÚNOR – ledviny
Únor je doba, kterou většina lidí považuje ještě za hlubokou zimu. Podle astrologického kalendáře nastává jaro 20. března (den jarní rovnodennosti), avšak podle biologického kalendáře nastává období jara už 13. února. Období zimy skončilo 26. ledna a až do 12. února probíhá tzv. období „dojo“, což je to přechod ze zimy do jara, doba, kdy se příroda připravuje na „znovuzrození“. Podle tradiční čínské medicíny jsou v únoru nejvíce ohroženy ledviny, vládne pořád element voda a z emocí je to strach. Ledviny jsou základním orgánem určující délku života. Od narození nám tato energie klesá, někomu rychleji, někomu pomaleji. Jakmile ji tělo vyčerpá, organismus umírá. 


3. BŘEZEN – žlučník
Příroda se pomalu začíná probouzet a je nejvyšší čas začít probouzet i naše tělo. Myslím si, že každý z nás už se těší a uvnitř chvěje na příchod jara.
Veškeré přírodní síly směřují vzhůru, je to období růstu, venku začíná vše pučet a všechna klidná energie zimy, kterou si naše tělo i příroda držela uvnitř, se transformuje na rychlou a tvůrčí, kterou chce nyní dostat ven, na povrch. Je to nejdynamičtější období roku. Pokud jsme přes zimu nenabrali dostatek sil, je potřeba právě v tomto období pomoci svým tělům získat potřebnou energii na nadcházející rok. Zvláště, trpíme-li častou únavou nebo bolestmi hlavy.
Podle tradiční čínské medicíny je v březnu nejvíce ohrožen žlučník s elementem jara dřevo.


4. DUBEN – játra
Duben znamená pro přírodu ohromné změny. Většina stromů a keřů začíná pučet a vyhání nové výhonky, ze země vyrážejí svěží rostlinky. V zahradách rozkvétají jabloně a meruňky. V dubnu však přilétají i první ptáci, probouzejí se ježci, vylézají ještěrky a hadi. Energie jara se probouzí ve své maximální síle.
Stejně jak v březnu je toto období, co se týče růstu a síly energie,nejdynamičtějším obdobím roku. Stačí je pozorovat přírodu, jak rychle (často i během jednoho dne) se na stromech objevují pupence a najednou tam jsou už i lístečky. Inspirujme se přírodou a najdeme tam veškeré návody a moudrosti.
Nejvíce jsou nyní ohrožena játra, která jsou hlavním orgánem látkové výměny a metabolismu a tudíž nejvíce ovlivňují všechny orgány v těle. Játra jsou detoxikačním orgánem těla.


5. KVĚTEN – srdce
Květen je měsíc lásky, příroda je krásně rozkvetlá a plná života. Dynamika nabírá svého vrcholu. Podle astrologického kalendáře stále panuje jaro, avšak podle biologického nastává 16. května léto. Je to doba, kdy vše v přírodě láká svoji krásou a svěžestí jak zvířata, lidi, tak i všeobjímající energii.
Dny se pomalu, ale jistě prodlužují, jsou čím dál tím víc teplejší, máme větší potřebu trávit čas venku, setkávat se s lidmi, chodit do společnosti a vše směřovat k radosti ze života. Radost, snění, bezstarostnost jsou emoce, které podle čínské medicíny přísluší elementu ohně.
V květnu je nejvíce oslabeno srdce, kterému právě element ohně náleží. Vládnoucí barva je začátkem měsíce růžová, světle červená až, následně postupem dnů, sytě červená a rudá.
Proto je květen měsícem lásky, která živí naše srdce. Je nesmírně důležité pěstovat v sobě energii lásky a předávat ji bezpodmínečně dál.

.
6. ČERVEN – tenké střevo
Červen symbolizuje příchod léta, krásných dlouhých teplých dní a krátkých voňavých nocí. Vše v přírodě začíná pomalu „jen být“. Smích a radost naplňuje v tomto období naše životy. Jsme plní očekávání z příchozích prosluněných dní, sníme a plánujeme, jak strávíme léto.
V červnu je nejvíce ohroženo tenké střevo, které nese podle tradiční čínské medicíny symboliku ohně.


7. ČERVENEC – krevní oběh
Měsíc červenec nese vidinu krásných slunečných a hlavně teplých dní. Pobyty u vody a v přírodě jsem téměř nutnou součástí denního života. Sluníčko vychází brzy a vnáší do červencových dní tolik potřebné energie. Radost, snění, bezstarostnost, ale i žárlivost jsou emoce, které nás začínají více provázet v našich životech.
V červenci je nejvíce ohrožen systém krevního oběhu elementu ohně. Oheň, horko, rudá barva a vysoká fyzická aktivita vládne po celý měsíc. Krevní oběh je uzavřený systém, který je tvořen zejména srdcem a cévami.


8. SRPEN – termoregulace těla
Sluníčko, teplé až horké letní dny, relax, dovolené, teplé a voňavé večery, posezení s přáteli, pohyb venku, vrchol léta, tím vším by se dal popsat nádherný měsíc srpen. Pomalu také začíná období sklizně a hojnosti, dary přírody jsou nám plně k dispozici. Stále ještě vládne element ohně, který bude postupně přecházet do elementu země. Červená až rudá barva, vášnivé emoce a temperament se postupně zklidňují do zemité úrovně oranžových a žlutých barev, poklidu, harmonie a rovnováhy jak těla, tak i naší duše.
Stejně tak jako v červenci, i v měsíci srpnu není nejohroženější jeden orgán, ale celý systém a tím je termoregulace našich těl.

9. ZÁŘÍ – slezina a slinivka
V měsíci září nastává období zklidnění přírody i nás samotných. Po teplých dnech přichází více těch chladnějších a s tím i doba sklizně a niternějšího zamýšlení. Podle čínské medicíny jsou v tomto období nejvíce oslabeny orgány slezina a slinivka.

10. ŘÍJEN – žaludek
V měsíci říjnu začínají výrazně opadávat listy na stromech, všechno sesychá a příroda se chystá na zimu. Zvířátka si chystají zásoby, vlaštovky odlétají do teplých krajin. Sbírají se brambory, houby a uskladňuje se ovoce do sklepa. Lidé tyto principy ve většině případů moc nectí, jedou pořád na plný plyn. Je potřeba začít více respektovat přírodní zákony a najít si čas na odpočinek.
V říjnu je nejvíce oslaben žaludek

11. LISTOPAD – plíce
Listopad – měsíc, kdy se vyskytují první ranní mrazíky, listí ze stromů výrazně opadává a příroda se utišuje. Stahují se k nám vrány a my máme potřebu být více doma.
V tomto období bychom se měli více naučit hospodařit s naší energií, stejně tak, jak to můžeme sledovat v přírodě. Začínají se více projevovat deprese, strachy a špatná nálada. Podle čínské medicíny je elementem podzimu kov a z orgánů ke kovu přiřazujeme právě plíce v listopadu,


12. PROSINEC – tlusté střevo
Prosinec je pro všechny z nás obdobím předvánoční atmosféry, kdy jsme čím dál více napojení na svoje nitro. Konec roku je takovým zvláštním až spirituálním časem, zhodnocujeme celý uplynulý rok a těšíme se, co nám ten nastávající přinese. Podle čínské medicíny je v prosinci nejvíce ohroženo tlusté střevo, které je stejně jako plíce elementem kovu.

Rozsáhlé pojednání o principech a vyrovnání činnosti jednotlivých orgánů dle čínské medicíny získáte na původním zdroji

 http://www.zijmesvujzivot.cz/zdravi/category/rocni-obdobi/

sepsala, upravila a doplnila a zverejnila na svých stránkách Irca Veselá nebo na

 http://www.facebook.com/notes/ir%C4%8Davesel%

C3%A1/celoro%C4%8Dn%C3%AD-kalend%C3%A1%C5%99-zdrav%C3%AD-podlet%

C4%8Dm/1132341700139933

5. dubna 2016 aktualizováno a doplneno o cviky pro zdraví na jednotlivé

mesíce z webu Cínská medicína a cínské cvicení - Václav Vocásek

---------------------------------------------------

A JEŠTE DVE PRÉMIE NAKONEC - pro trpelivé, co došli až sem

• odkaz na lunární kalendár pro zdraví a krásu

http://cz.rhythmofnature.net/lunarni-kalendar-zdravi-a-krasa, který

vám ukáže podle astrologie a postavení luny v konkrétním znamení co je

zrovna dnes vhodné udelat- umýt/nemýt vlasy, zajít k holici, nabarvit si

vlasy, jít/nejít k zubari, použít nejakou pletovou masku, kdy je vhodné

zacít hubnout, kdy nepodstupovat operacní zákroky, a spoustu dalšího...

• lunární kalendár pro dum a zahradu

http://cz.rhythmofnature.net/lunarni-kalendar-dum-a-zahrada, který

vám poradí, kdy je nejlépe zalévat, hnojit, bojovat s plevelem, sázet a

sklízet, ale i kdy se nejlépe vypere prádlo, kdy vymalovat byt a kdy vetrat

a kdy radeji ne...



Labuti pirka