Pelargonie vonná

Pelargonie vonná



Pelargonie vonná, latinsky Pelargonium odorata, je vonná pelargonie, charakteristická kompaktním růstem a výraznou vůní po lískových oříšcích. Je to vytrvalá bylina z čeledi kakostovitých. Oblíbila si stinná až polo-stinná místa. Kvete drobným bílým nebo světle růžovým květem po celé léto, nicméně oblíbená je pro svou typickou vůni listů. Díky nadšeným pěstitelům existují i různé druhy vůní pelargonie – citron, lískový oříšek, růže nebo pomeranč. Právě její vůně zajistila pelargonii vonné místo v přírodním léčitelství. Je to výrazná svěží květinově růžová vůně s kořenitým nádechem.

Patří tam jen ovšem ty vonné pelargonie (celkem je pelargonií asi 200 druhů). Nepatří mezi ně běžný balkónový muškát – pelargonie páskatá (Pelargonium zonale). Pelargonií je kolem 200 druhů. Geraniová silice má bohaté využití především v aroma-terapii. Používá se u žen k lehkým masážím podbřišku při menstruačním napětí. Při problémech se zadržováním moči slouží tato silice k masážím ledvin. Další zdravotní problémy, kde se dá používat, jsou kožní záněty, opary a suchá pokožka.


Geraniová silice je součástí různých aromatických zklidňujících směsí. Celkově silice osvěžuje, uvolňuje a zklidňuje. Používá se i jako součást přírodních deodorantů. Tyto deodoranty jsou šetrné vůči kožní mikroflóře a nejsou agresivní.

V tradičním lidovém léčitelství můžeme narazit i na odvar z listů pelargonie vonné. Byl doporučován pro očištění cév, tlumení kašle či obecně pro protizánětlivé účinky. Byl také používán jako obklad při revmatických nemocech, kožních zánětech nebo oparech. 

Pokud se rozhodneme ji přidat do koupele, pak dáváme 4 kapky silice do vody teplé 37 ° C. Tato koupel se doporučuje při nervovém vyčerpání, premenstruačních bolestech, klimakteriu a pro celkové uklidnění
 

Čaj 
1 polévkovou lžíci omytých listů pokrájíme nadrobno. Zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 7-10 minut louhovat a poté scedíme. Ještě teplý pijeme 1-3x denně před jídlem.  Vzhledem k nedostatku ověřených zkušeností doporučuji probrat pití takového čaje nejprve s lékařem, pokud se pro něj někdo rozhodne.

Léčivá kaše - zevní využití 
Omyté listy dejte do mixéru nebo do hmoždíře a udělejte hladkou kaši. Tu aplikujte na čisté místo a převažte obvazem nebo gázou. Nechte působit 30 minut a potom ji smyjte teplou vodou.

Další využití  

Čajem z listů si oplachujte umyté vlasy 1-2x týdně a vmasírujte ho do pokožky hlavy. Cca 2,5 - 5 dcl podle délky vlasů. Pomáhá při problémech s řídkými a vypadávajícími vlasy.



čerpáno z https://www.i60.cz/…ina  Autor: Dana Puchalská

a z  www.celostnimedicina.cz   



Labuti pirka