List z ořešáku List ořešáku

List z ořešáku

List ořešáku

Ořešák královský (ořešák vlašský) může dorůstat do výšky až 45 m. Tento mohutný listnatý strom pochází z Asie, ale již ve středověku se postupně rozšířil po světě. Preferuje vlhčí oblasti s dostatečným světlem a bohatou půdou, strom je nenáročný na péči. Samozřejmě má velký význam hlavně v potravinářství, kde se využívá nejen vlašský ořech, ale i rostlinný olej, vyrábějí se různé likéry. Ořešák se také pěstuje pro kvalitní dřevo. Má antibakteriální a protiplísňové účinky, kterých se využívá v repelentech. Vyrábějí se z něj přírodní barviva. Význam má i v kosmetice, přidává se do krémů, olejů, šampónů. Obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin, třísloviny, vitamíny skupiny B, vitamín C, E a provitamín A a mnohé další významné látky. V léčitelství se hlavně využívají listy a zelené oplodí. Aplikuje se i zevně – ve formě kloktadel, obkladů, výplachů. Listy se používají i pro koupele.


Recept čaj z ořechových listů (pití)

Potřebujete: 0,5 KL sušených a mletých ořechových listů, 2,5 deci vody.

Do menšího hrnce dejte ořechové listy, vodu a tuto směs povařte 4 – 5 minut. Pak to nechte celé přirozeně vychladnout. Tento čaj pijte během akutních problémů 1 – 2 krát za den.

Recept odvar z listů ořechu (venkovní použití)

Tento odvar můžete používat na různé kožní poranění nebo místa postižená nějakou kožní chorobou. Urychluje hojení a dezinfikuje rány.

Potřebujete: 1 lžičku sušených ořechových listů, 3 deci vody.

Zalijte ořechové listy vroucí vodou a nechte je přikryté louhovat 30 minut. Pak si tento odvar můžete aplikovat na vatovém tampónu nebo na gáze na čistou a suchou ránu, nebo místa s kožní chorobou.

Jak ještě ořechový list využít

Příprava zápary na unavené oči a oční zánět
Vysušené ořechové listy povaříme dvě minuty ve vřelé vodě a ještě je necháme vyluhovat 20 minut. Po vychlazení zápar přefiltrujeme přes čisté plátno. Do zápary ponoříme gázové čtverečky a přiložíme je na zavřené oční víčka přibližně na 10-20 minut. Toto opakujeme vícekrát denně s použitím stejného zápary, který vždy trochu přihřejeme.

ořechový extrakt

Sto gramů rozdrceného čerstvého zeleného oplodí nebo listů ořechu a 5 gramů nadrobno posekaných mandlí zalijeme půl litrem lihu. Necháme při pokojové teplotě 2 – 3 týdny louhovat, občas protřeseme. Pijeme denně jeden kalíšek nalačno, nejlépe ráno, na zlepšení trávení, při zahlenění střev, parazitech nebo jako zdravý aperitiv.


do koupele

Pokrájené ořechové listy namočte, vložte do nádoby, zalijte vroucí vodou, zakryjte pokličkou a nechte při pokojové teplotě louhovat 15 minut. Hotový zápar přeceďte přes jemné sítko nebo přes gázu. Používá se na omývání nebo jako přísada do koupele. Pomáhá při zánětech.

Zdroj:Dobrenoviny.sk a http://www.bylinky21.eu/obchod/byliny/oresak, čerpáno z 
prirodajelek.cz


Labuti pirka