Krční páteř
blémy s krční páteří mají své kořeny už v dětství, nejsou to jen úrazy, ale také nedostatek pohybu, minerálů, špatné sezení v lavicích atd.
Z odborné literatury lze vyčíst, jak důležitá je přirozená, nedeformovaná poloha jednotlivých obratlů pro to, aby nedocházelo k závažným zdravotním problémům.
Každý obratel má svůj tvar i určení, propojuje se s různými tkáněmi (orgány) a jejich deformace a blokády se demonstrují jako velmi nepříjemné patologické stavy i bolesti. Pro zajímavost citujeme stručné poznámky k jednotlivým krčním obratlům, abychom vás přesvědčili o tom, jak je důležité věnovat této části těla patřičnou pozornost, event. že můžeme některé už pociťované změny zmírnit anebo je odstranit uvolňováním krčních svalů (vytahováním krku):
· C1 - narušení nosiče způsobuje bolesti hlavy, nervozitu, nespavost, vysoký krevní tlak, tinitus (zvonění v uších), špatné zásobování hlavy krví, závratě.
· C2 – čepovec je propojen se zrakovými a sluchovými nervy, s dutinami, se spánkovou a čelní kostí, jazykem - poruchy vyvolávají potíže s dutinami, alergie, omdlévání, oční vady (šilhavost, i slepotu), bolesti uší.
· C3 – je propojen s tvářemi, ušními boltci, obličejovým skeletem, se zuby a trojklanným nervem – neuralgie, akné, ekzém.
· C4 – nos, ústa, rty, Eustachova trubice - senná rýma, zhoršený sluch až jeho ztráta.
· C5 – s hrtanem, hlasivkami, krčními žlázami, blokáda způsobuje záněty hrtanu, bolesti krku, angíny, trvalý chrapot.
· C6 – spojen se svaly krku, s rameny, s mandlemi – ztuhlý krk, bolesti paží, suchý kašel a záněty mandlí.
· C7 – se štítnou žlázou a s lokty. Jeho blokáda způsobuje časté nachlazení a problémy se štítnou žlázou, která ovlivňuje mnoho funkcí v těle. Poškození se projevuje únavou, zimomřivostí, zácpou, depresemi, přibýváním na váze, bolestmi kloubů, srdečními a cévními poruchami, vyšším cholesterolem a neplodností.
.
Bezpočetné svalové a vazivové tkáňové vrstvy na krku jsou, propletené jako liány v džungli, tvoří dutinu, ve které je prostor pro hrtan a průdušnice, štítnou žlázu a příštítná tělíska, hltan a začátek jícnu. Oblastmi krku procházejí také mícha, velké tepny (včetně obratlových a krkavice), nervové kořeny a kmeny nesoucí reflexní spojení s rukama, srdcem, plícemi. Zde je celá síť lymfatických cév a uzlin. "Strategický objekt"!
Je třeba připomenout, jak vynikající je práce krčních svalů: pomáhají čelisti žvýkat potravu, jiné umožňují kývat a otáčet hlavou do různých směrů, a další umožňují pohyb rameny.
Časem (obvykle po 40 letech) se v meziobratlových ploténkách krku vyskytnou změny.
Je váš krk Ok? Pomůže vám to zjistit jednoduchý test:
· Pomalu nakloňte hlavu dopředu, snažte se dotknout bradou hrudníku. Pak stejně tak pomalu zakloňte hlavu dozadu.
· Nakloňte hlavu doleva, pak doprava a snažte se dotknout uchem ramena.
· Otočte hlavu o 90 stupňů doleva a doprava.
· Pomalu otočte hlavu na stranu a zkuste se podívat za záda.
Snadno jste splnili úkoly testu? Fajn, krk je v naprostém pořádku!
Anebo máte pocity bolesti, nepohodlí? Pak se u vás s největší pravděpodobností začne rozvíjet krční osteochondróza ( po bolestech v lumbosakrální oblasti - týkající se bederní páteře a křížové kosti - je na druhém místě mezi onemocněními páteře). Dokonce i malá, ale pravidelná a dlouhodobá statická námaha krčních svalů narušuje krevní oběh, důsledkem je nerovnoměrné zatížení meziobratlových kloubů. To zase vede k dehydrataci a ztenčení chrupavky meziobratlových plotének, které jsou jako přírodní destičky, tlumiče (ve zdravém stavu neumožní hornímu obratli příliš velký tlak na nižší obratel). A pak - okraje obratle jsou čím dál blíž (často jsou tvořeny nárůsty), místo výstupu kořenů nervu se zužuje a - bum! - divoká bolest.
a) zdravý spoj b) počáteční změny c) pokročilé změny
d) deformace
Není překvapující uhodnout, že krk je „slabé místo“ kosmetiček, šiček, soustružníků, projektantů, inženýrů, účetních, programátorů, řidičů, editorů a fanoušků čtení vleže, u oběda nebo televizních maniaků. Tím, že jsou po dlouhou dobu v poloze se skloněnou hlavou fixovanou napjatými svaly, „zadělávají si“ na krční osteochondrózu.
Cviky na krční páteř
(Vybrali jsme pro vás cviky, které můžete provádět v zaměstnání, ve volných chvílích kdekoliv)
· - Zhluboka se nadechněte, tlačte rukou na čelo, překonávejte odpor napínáním svalů na krku. Spusťte ruku a relaxujte s hlavou na hrudi.
· - Nadechněte se, semknutými zápěstími zatlačte na zadní části hlavy, tlačte proti odporu rukou. Spusťte ruce, uvolněte se.
· - Nadechněte se, tlačte dlaní na spánek, proti odporu hlavy, pak maximálně uvolněte svaly šíje a ramen. Totéž - druhou rukou. Opakujte každé cvičení 3krát po 7 sekund.
· - Hlavu a ramena držte rovně. Pomalu otočte hlavu na stranu, jak je to jen možné - 5krát na každou stranu.
· - Hlavu skloňte k hrudi. Uvolněte svaly krku. Zkuste bradou masírovat klíční kosti postupně se zvyšujícím rozsahem pohybu (10krát)
· - Zakloňte hlavu. Svaly obličeje a krku uvolněte. Zkuste stejně masírovat zadní spodní část krku (10krát).
· - Ramena uvolněte a spusťte. Temenem táhněte nahoru, jak je to možné, jako byste natahovali krční obrate. Současně s malou amplitudou otáčejte hlavou doleva a doprava (5krát).
Upozornění 1. Cvičení se provádí vsedě nebo vestoje, ráno a několikrát během pracovního dne. Nebuďte líní, celý komplex bude trvat 5 až 7 minut, ale váš krk bude jistější a bude lépe držet vaši hlavu.
Upozornění 2. Cvičte komfortně, nesnažte se za každou cenu a přes bolest vykonávat cviky, pracujte postupně.
Upozornění 3. Provádět intenzívní kruhové rotační pohyby hlavy bez porady s lékařem není možné - to může vést k poranění krku.
Autor neznámý, poslala V.Novotná