Vánoce ve světě křesťanů

Vánoce ve světě křesťanů

 Vánoce se staly lidovou tradicí a každý národ je slaví dle zvyklostí svých předků. U nás vítězí dárečky malého Ježíška po štědrovečerní večeři, kdy jíme většinou kapra nebo klobásu s bramborovým  salátem a jako moučník jablečný štrůdl... závin. Na stole nesmí chybět drobné vánoční pečivo, které hospodyně začínají péci po příchodu Mikuláše, jenž přichází s čertem a andělem a dětem roznáší sladkosti, nebo je nechává v punčoše  a děti je najdou druhý den ráno. S těmito zvyky neobstojíme ale v druhých zemí, které slaví rovněž křesťanské vánoce.
Kdo tam roznáší dárky a jak se tam slaví Vánoce?

    Ve Francii dárky roznáší Pére Noel. a vkládá je do bot, které jsou vedle kamen, nebo je věší na vánoční strom, Tradiční vánoční jídlo je pečený krocan, štika a jako zákusek husí krev jako "vánoční krev.." Vánoční výzdobu vytvářejí i betlémské figurky, 6.ledna se peče zvláštní pečivo "Epifanský kolač"

    Ve Španělsku se 24. prosince koná dřívější večeře z různých místních jídel.... kozí a ovčí speciality,  pečený krocan, ryby a mořské plody a samozřejmě sladkosti (dorty, kandované ovoce. koláče). Po večeři se rozdávají dárky. V Katalánii jim rozdává Tio de Nadal špalek, na kterém je nakreslen jeho obličej s čapkou. Děti tyto sladkosti jedí do vánoc. Po rozdávání dárků následuje půlnoční mše.  Lidé se potom prochází až do rána, radují, hrají na různé nástroje a zpívají. 6. ledna dostávají další dárky.

     Na Kanárských ostrovech, které patří ke Španělsku, převládají většinou turisté z Anglie ,Irska, Německa pro příjemné klima a převládá zde veselí, průvody s betlémskými postavami tří králů, kteří rozhazují dětem bonbony, děti je sbírají do deštníků a doma je čekají dárečky od rodičů .Oblíbené jsou  Jesličky z písku na pláži Las Canteras, lidé chodí až do setmění po trzích a slavnostní menu se skládá z  pstruhu s  batáty nebo se sladkou dýní. 


    V Německu začínají Vánoce první adventní neděli, kdy na adventním věnci se zapaluje první ze čtyř svíček. Chodí zde též Svatý Mikuláš, který dává dárky hodným dětem,  zlobivým ale uhlí. Během Štědrého večera na severu Německa rozdává dárky Vánoční  muž s rudými vlasy a na jihu Vánoční dítě.  Jí se štika, kůzle na zelenině, candát, někde vepřová pečeně, krocan nebo vinná klobása s bramborovým salátem,. Zpívají se vánoční písně a k Vánocům v Německu patří i trhy.

    V Itálii během vánoc požehnává papež městu a světu. Potom se připravuje slavnostní stůl - obyčejně pečená ovce, kuře nebo krocan. Tradiční italská sladkost je "panettone" .. sladký chléb, 24t, prosince tráví rodiny společně. Opravdové dárky jsou ale až 6. ledna, kdy čarodějnice "Befana" proletí komínem kamen, Scénka  narození Ježíška je rovněž součástí vánoční noci.

    V Chorvatsku se vánoce slaví od sv. Mikuláše  Stromeček se v Chorvatsku zdobí 24. prosince. Zdobení se účastní celá rodina, samozřejmě největší radost z toho mají děti.  Pod stromeček se rozprostře vata a na ni se pokládají dárky a vánoční přání od vzdálených členů rodiny nebo kamarádů. . Pod stromečkem se ještě musí najít místo pro jesličky a vánoční mladou pšenici, která  se vysévá na sv. Lucii.  Den a večer před Vánocemi, tedy 24. prosinec, se v Chorvatsku nazývá Badnjak. V dřívější době se v tento den na vesnici přinesl před dům pařez nebo tlustá větev. Když přišel večer, ící pařez “badnjak” se přinesl do domu a zapálil. Do ohně se házelo obilí nebo kousky ze slavnostní večeře. . Podobně jako vánoční pšenice, i tento zvyk pochází z předkřesťanslé  doby.  Na štědrovečerní večeři jedí lidé v Chorvatsku nejčastěji tresku, chobotnici nebo jinou rybu. Po společné večeři si lidé povídají a později vyráží do kostela na mši.

    Ve Finsku je hlavní svátek 24.prosince. Podle tradice  obědvají rýžový nákyp, jsou tam schované sladké mandle. Kdo je .najde , příští rok se vdá. Při večeři jako předkrm je losos nebo slaneček.  Potom se jí zeleninový salát s řepou, mrkví, brambory nechybí šunka.  Jako zákusek se jí švestková polévka a medové koláčky. "Joulu Pukki" dává dárky dětem. Rovněž se dodržují vánoční zvyky. Je zajímavé, že Finové nemají rádi barevné dekorace a proto stromečky jsou bílé.  Vánoční večer je též věnován zemřelým, lidé navštěvují hroby a zapalují svíčky. 

    V Dominikánské republice vše žije- Vánoční svátky se připravují dlouho dopředu. Koledy jsou slyšet ze všech koutů, všichni tančí, ohňostroje letí až k nebi, pije se rum a celý prosinec andělé rozdávají dárky lidem ,ale losuje se koho tajně obdarují ,Během vánoční noci lidé objeví, kdo je jejich andílek, Vrcholem je 24.prosinec.  Tradiční jídlo je vepřová pečeně se štávou z pomerančů, oreganem a česnekem, krevety příloha je bramborový salát nebo masové nebo zeleninové knedlíky v banánových listech.

    V Mexiku jsou vánoční svátky jedny z nejveselejších z celého křesťanského světa. Stromečky jsou drahé a tak mnoho hospodářů kupuje "piňata" Jsou to obrovské hliněné džbány na vodu a jsou plné hraček a sladkostí. Jsou umístěna u dveří. Vánoční večer začíná vždy  procesím se svíčkami.  To donutí obyvatele vyjít   z tmavého domu a klepou na zamčené dveře a zpívají koledy o Betlémě.  Dveře jsou zamčeny jako srdce lidí, kteří odmítli přijmout Jozefa a Marii, Pochod vrcholí když se lidé snaží rozbít džbány železnými tyčemi. Když se jim to podaří, každé dítě si vezme to, co se mu líbí. Tradiční jídlo je kukuřičná polévka, kukuřičné těstovinové taštičky plněné masem a samozřejmě rýže, boby a tortily s klobásou. Vánoční svátky trvají až do 6.ledna (Tři králové). Děti píši dopisy s přání a potom je dávají před své domy vedle bot plných slámy. Sláma je určena pro velbloudy, na kterých přijíždějí Tři králové.

   V Ekvádoru  podobně jako u nás se také zdobí vánoční stromeček, ale lidé si předávají dárky jeden druhému osobně. Dárky a slavnostní večeře je určena na 25. prosince.  Na stole je pečený krocan, králík  nebo jehněčí. V dalších dnech prochází ulicemi procesí, lidé jsou oblečeni jako betlémové figurky. Procesí prochází celým městem a končí v kostele, kde všichni společně zpívají koledy.

   V Brazílii se svátky a narození Ježíše Krista slaví velkolepé. V Brazílii je léto, děti mají letní prázdniny.  Rodiče schovávají dárečky po celém domě a děti je hledají. Vánoční stromek je umělý. Slavnostní tabule je bohatá, najdeme zde krocana s nádivkou, šunku, rýži a ovoce. Po večeři se všichni účastní půlnoční mše, tancují na ulicích a zpívají .Svátky končí podobně jako u nás 6.ledna, v den Tří králů.

     V Austrálii  se Vánoce slaví podobně jak v Anglii, pouze vrcholí léto a děti mají letní prázdniny. Většina rodin tráví čas na mořském pobřeží. Vánoční stromečky jsou umělé nebo přírodní v květináčích. Večeří se na terasách nebo na pláži. Jídlo se skládá z tuňáků, krocana, kuře, těstovin, ovocných a zeleninových salátů a tun zmrzliny. Vše je zapíjeno australským vínem nebo pivem.

    Americké i anglické svátky  díky televizním programů známe již téměř všichni. Rodiny se scházejí u večeře, které se skládá z  pečeného krocana, vařené kukuřice a brusinkového kompotu, Nechybí vaječný  konak nebo horká čokoláda. Potom následuje návštěva půlnoční mše. Před spaním dostávají americké děti sušenky a mléko od Santa Clause. Hlavní vánoční den je 25.prosinec, děti dostávají dárečky, které vytvořily trpaslíci a které přivezl Santa Claus na sáních se sobím spřežením v noci. Pro americké vánoce je typická velkolepá vánoční výzdoba, zdobí se nejenom vánoční stromky ale rovněž celé domy a zahrady.

   Anglické vánoce jsou podobné jako americké. Dárečky nosí " Father Chrismas" v noci z 24. na 25.12 a vkládá je do připravených červených punčoch. Tradiční anglické jídlo je pečený krocan s ořechy a vánoční pudink. Pudink obyčejně připravuje celá rodina. Zdobí se stromečky , konají se vánoční mše a všude svítí mnoho a mnoho svíček 

Vánoční  náladu vystihuje krásně báseň Jaroslava Vrchlického Vánoce

Vánoce
aneb Co život dal

Jaroslav Vrchlický 


Hlas zvonů táhne nad závějí,

kdes v dálce tiše zaniká,

dnes všecky struny v srdci znějí,

neb mladost se jich dotýká.……..

 

Zem jak by liliemi zkvětla,

kam sníh pad, tam se zachytil,

Bůh úsměv v tvářích, v oknech světla,

 a v nebi hvězdy rozsvítil.
 

A staré písně v duši znějí

a s nimi jdou sny jesliček

Kol hlavy mé, jak v závěji

hlas tratících se rolniček.
 

Můj duch zas tone v blaha moři,

vzdech srdcem táhne hluboce,

a zvony znějí, světla hoří-

Ó Vánoce, Ó Vánoce
 

 báseň zkrácena a čerpána ze zdroje Zuzana Patócsová z www.cesky-jazyk.cz

 článek zpracován  dle Antauxen 4/29 z časopisu Informilo 12/2021 a z vypravování přítelkyně




Labuti pirka