Čajový obřad
Za kolébku čaje je považována Čína, kde se čaj popíjel již v 15. století. Od té doby se na jeho přípravu používá i speciální hrníček s pokličkou - zhong. Z něj se čaj rozlévá do menších šálků. Číňané si potrpí na přírodní vůni čaje, proto ho nijak nedoslazují
Čaj se obřadně připravuje způsobem, který vznikl v provincii Fu-tien v 16 st. za vlády dynastie Ming, konkrétně za vlády císaře Šen-cunga. Používalo se pouze kruhové čajové moře z keramiky nebo porcelánu
Čajové moře je speciální podnos, který můžete využít pro klasické servírování čajů, ale také pro speciální čajové obřady kung-fu. Skládá se ze dvou částí – z hladiny a ze dna. Hladina je vrchní díl, který je ozdobně vyřezávaný a obsahuje díry, kterými protéká tekutina do spodní části, tedy do dna. To je místem, kde se sbírá voda či přelitý čaj. Obyčejně je tvaru šuplíku, takže z něj nemusíte sundávat čajové nádobí, když už je moře plné. Jednoduše vysunete šuplík a přebytečnou tekutinu vylijete.
Primárně slouží jako místo, kam se vylívá voda na oplachování a zahřívání čajového servisu. Čajové moře je však užitečné také pro čajové obřady, při kterých úmyslně přelíváme konvičky a šálky, aby byly naplněné až po okraj. Přebytečný čaj poslušně odteče do dna čajového moře, a tak netvoří louže na podnosu. A nakonec nám čajové moře poslouží také při převrácení šálku a nechtěném rozlití čaje.
. Čínský čajový obřad Gong-fu cha, byl vytvořen na Taiwanu, odkud se od r.1972 postupně rozšířil do čajoven v Číně a stal se běžně používaným zejména při přípravě oolongů. Zkušenost ukázala, že vůně a chuť čaje se dá vychutnat nejlépe při opakovaném zalévání čajových lístků v malých konvičkách.
Louhování netrvá dlouho – stačí pouhá půl minuta. Čaj nalijte do šálku pouze do poloviny a poté je dolijte v obráceném pořadí, aby byl ve všech stejně silný nápoj. Louhování čaje se samozřejmě opakuje, a to se stejnými čajovými lístky. Jen se prodlužuje jeho délka, aby čaj příliš neztrácel na síle.
Čínské čajové Gong-fu je metoda výsostně tvořivá a svobodná, může se modifikovat podle chuti. Pravidla mají inspirovat a ne svazovat. Cílem čajového Gong-fu je harmonický a příjemný zážitek pro všechny přítomné a vychutnání celého spektra vůní a chutí připravovaného čaje.
Dnes rozlišujeme tři druhy čajového obřadu :
1. Ceremoniální čajový obřad dle daných pravidel
2. Čajový obřad, který se aplikuje při přátelských setkáních
3. Čajový obřad z doby dynastie Ming
Čajový obřad v Číně předvádí především ženy, protože jsou žádány neopakovatelně ladné pohyby rukou, které muž při vší úctě, vykouzlit nedokáže. Čajový obřad začíná tím, že mistr přivítá hosty, představí používané nádobí, představí čaj, připraví obřadně první dva nálevy a pak se vzdálí a hosté si dál připravují čaj sami. Pokud je mistr opět žádán, přivolají ho hosté zazvoněním zvonečku.
.Pokud si čaj koupíte domů, musíte dbát na jeho správné skladování.
Čaj časem ztrácí svoje aroma i výraznou chuť. Zatímco ty nejkvalitnější černé čaje mohou vydržet dobře skladované až pět let, u zelených to je pouze doba dvou až tří let. A u bílých čajů dokonce méně než rok. Čím je čaj čerstvější, tím výraznější nápoj z něj připravíte.
Trvanlivost se však může lišit i u jednotlivých čajů. Silný černý Pu Erh si uchová charakteristickou chuť i vůni v ideálním případě i deset let, černý Darjeeling by se měl spotřebovat do jednoho roka.
I ten nejkvalitnější čaj však ztratí svoji hodnotu, nebude-li správně skladován. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, jsou čaje velmi citlivé na světlo a okolní pachy. Základem správného skladování by tedy měla být tmavá neprodyšná nádoba – nejlépe vyrobená z keramiky, plechu či skla. Plastu je lepší se vyhnout, protože propouští nejrůznější vůně a pachy které čaje lehce poh Na skladování čaje jsou nejlepší volbou praktické dózy, které jsou k sehnání v několika velikostech. Z jakých materiálů je čajové nádobí vyráběno? Mezi ty nejoblíbenější patří porcelán a keramika. Na přípravu čaje je zcela nevhodné hliníkové nádobí. Hrníčky, konvičky a čajové misky jsou často zdobeny nejrůznějšími vzory a ornamenty. Můžete je zakoupit kus po kusu nebo si pořídit celou soupravu.
.
Taktéž místo, kam umístíte nádobu, by mělo být suché a tmavé. Je dobré se vyvarovat vyšších i nižních teplot – místo pro nádobu s čajem určitě není v ledničce či u kamen.
Čaje z čerstvé sklizně se uchovávají stejně. Nicméně doporučujeme je co nejdříve zkonzumovat – jak již bylo řečeno: čím je čaj čerstvější, tím kvalitnější je.
Více o čajových obřadech
http://www.cajovy-salek.cz/zajimavosti/cinsky-cajovy-obrad-kung-fu.aspx a www.teanet-cn.cz