Fénování trochu jinak
Rudolf Křesťan Neoplývám hojným porostem hlavy, přesto jsem obdivovatelem fénu. Jeho schopnosti se netýkají - jak doložím - jen vlasů. Nedávno jsem se přesvědčil o jeho univerzálních možnostech při pobytu na Šumavě. V průběhu výšlapu k Teplé Vltavě jsme se ženou promokli v lijáku natolik, že by bylo možno nás ždímat.
Když jsme se vrátili zpátky do penzionu a svlékli promočené odění včetně čvachtajícího obutí, propadli jsme pesimismu, že vcucnutá voda snad nikdy neuschne.
Zachránila nás skutečnost, že v koupelně byl k mání vysoušeč vlasů , o němž jsme se vzápětí přesvědčili, že má ještě na víc. Nehodlám vás obtěžovat podrobnostmi, podstatný byl výsledek.
Lze se domnívat, že o takovém alternativním použití fénu neměl jeho francouzský vynálezce tušení. Alexander Godefroy vymyslel princip tohoto svébytného fukaru před více než 130 lety, a to s jednoúčelovým posláním, které bylo dáno vynálezcovou kadeřnickou profesí.
Inspiroval se vysavačem, jenže s obrácenou funkcí. Výsledně nešlo o vztahující proud vzduchu, nýbrž naopak o foukání opačným směrem.
Nejstarší vysoušeče vlasů ještě nebyly zdaleka pohodlně přenosné. Šlo o těžká monstra umístěná v prostorách kadeřnictví. Pomalu se však jejich podoba převtělovala pro soukromé používání i do menších tvarů. Zmenšené přístroje se však začaly postupně uplatňovat i v domácnostech - zprvu ovšem jen v movitějších rodinách.
Ukázku dobového příručního fénu lze vidět například při prohlídce zámku v Mníšku pod Brdy, Elegantně tvarovaný kovový vysoušeč vlasů je tam ke spatření v prostorách koupelny hraběnky Terezie Kastové.
V počátcích minulého století si však většina lidí sušila vlasy pořád ručníkem. Případně jenom na slunci. Eventuálně u kamen. Extrémním případem pak byla marnivá sestřenice ze stejnojmenné písničky, kterou napsal Jiří Suchý (hle : Suchý o sušení)
"Nesuší si vlasy fénem, nýbrž jen tak nad plamenem."
Jestliže jsme pyšni na to, že se české slovo tábor dostalo i do některých dalších jazyků, pak němčina obdobně posloužila jiným řečem výrazem Fohn s přehláskou O...Původně šlo o název teplého větru vanoucího z Alp. Následně pak vzniklo odvozené pojmenování vlasových vysoušečů, postupem času se ukázalo, že jejich užitečnost může za pomoci amatérských nápadů nejednou přesáhnout původní specializované určení, jak jsem to už naznačil osobní zkušeností z deštivé Šumavy.
Novodobě dokáže fén poskytnout pomoc i v situaci, kdy si člověk i počítače omylem překotí. nápoj do klávesnice. Ovšem ideální je přenechat pak vše rukám odborníků. Jestliže však šlo jen o čistou vodu,, naskýtá se i samo-domo řešení za pomoci fénu.
Horší je to ovšem s lepkavou kolou, ta je z klávesnice k nevyfoukání.
Abychom si rozuměli, nehodlám být propagátorem obdobných náhradních řešení. Jen zaznamenává, že existují a bezděky patří do fénové rodiny.
Připomínám k pád fotoaparátu do louže či do potoka. Taky zde se ve vážnějších případech - podobně jako u klávesnice - doporučuje pomoc odborná. Jeden ze znalců však za určitých okolností připouští i soukromou asistenci fénu
"Nastaví se na nejnižší teplotu, fotoaparát pak lehounce ohřeje a vyfouká vlhkost.
Je to však trochu neekonomické. Fén by totiž musel být zapnutý klidně i několik hodin. Až poté by se s jeho pomocí podařilo vyfoukat všechnu vodu z utopeného fotoaparátu. Pomoc servisu je však určitě spolehlivější."
Jak zjevno, různá náhradní použití fénu nejsou právě systémová.
Nelze jim však upřít, že někdy jsou až cimrmanovsky objevná. V televizním pořadu Prostřeno! jsem viděl mladého muže, který doporučoval (s fénem v ruce), že pro rychlejší opečení oškrábaných brambor je prospěšné, když před vložením do trouby jsou v zájmu jejich sušení náležitě vyfénovány
.
Rozhodně praktičtější je případ, kdy manžel ve své dílničce používal vyřazený fén své ženy k odfukování pilin a hoblin z ponku.
Za zaznamenání stojí i sdělení pisatelky Magdalény, na jejímž Facebooku jsem četl následující. informaci o její kamarádce: "Řekla mi, že spí s fénem. Je jí furt zima, a tak se před usnutím vždycky nahřejvá."
Ano, to všechno je spojeno s fénem, který je pro mě - až nevlasatce - přístrojem Fenomenálním.
Převzato z přílohy časopisu Vlasta Fejetony do kabelky, str. 68 Fénování poněkud jinak Rudolf Křesťan.... .