Životopis jogína Životopis jogína

Životopis jogína

JYOTISH NOVAK

Životopis jogína změnil můj život. Skutečně změnil. V této knize je síla, která je mimořádná.Paramhansa Jógananda řekl Svámí Krijánandovi při jejich prvním setkání: „Vložil jsem do ní své vibrace.“


Četl jsem ji, když jsem byl v jednom z období přirozených změn v mém životě, přechodu ze školy do dospělosti. Moje studia byla neproduktivní vrt, téměř nikdy mi nedala odpovědi na otázky, které jsem hledal. Už věku teenagera (13-19 let) jsem se zajímal o vlastnosti vědomí, později ve starším věku jsem studoval psychologii, v naději že najdu něco co mi ukáže vzdálený horizont lidského potenciálu. Pravděpodobně jsem to v této době tak neformuloval, ale chtěl jsem přijít na kloub jedné z nejhlubších lidských otázek: Jaký je smysl života?  Brzy jsem si uvědomil, že to, co jsem hledal, leželo daleko za možnostmi psychologie nebo školy.

Tak den po mé poslední zkoušce na škole v Minneapolis jsem odjel do San Franciska, kde jsem doufal, že najdu příznivější prostředí. Moje hledání rozšířeného vědomí neleželo na barevných ulicích hnutích hippies ale v nadějných duchovních prostředích. Když jsem v říjnu dostal „náhodou“ darem jeden výtisk Životopisu jogína, byla to pro mne událost měnící můj život.
Když jsem ji začal číst, zdálo se mi nejprve, že to bude opět jedna z dlouhé řady knih, které provokují myšlenky. Ale když jsem stránku po stránce nacházel skutečné odpovědi, které jsem tak dlouho hledal, z pouhé literatury se proměnila na posvátnou knihu.

Bylo tam hodně věcí, které jsem při prvním čtení těžko mohl přijmout, mnoho jich moje pochybující mysl musela odložit na poličku. Ale měl jsem v hloubce ležící jistotu že to co Paramhansa Jógananda napsal, bylo absolutně pravdivé.  Nebyly to nějaké nudné teorie nebo použité koncepty. Co na těch stránkách bylo napsáno, přišlo z jeho osobní zkušenosti a vlastního uvědomění. Nad vším to ale byla Jóganandova průzračná laskavost a láska, která mne proměnila.
Chtěl jsem mít vlastní zkušenost toho o čem psal a on nedával jen vágní naději, ale slib, že jednoho dne budu moci. Ukazoval, jak mohu být vědcem, která dělá experimenty ve vědomí a že má mysl bude laboratoř. K tomu jsem si dokázal utvořit vztah. O to jsem se mohl pokusit. A také jsem to udělal.

Když říkám, že kniha změnila můj život, myslím to doslovně. Zde je pár nejdůležitějších změn.
*1. Přesunul jsem se od beznaděje k naději. Od toho, kdo neměl jasný směr v životě k tomu, kdo nyní měl cíl. Jógananda mi ukázal cestu, kterou jsem toužil následovat.
* Změnil jsem se z agnostika na toho, kdo přijal, že Boží Inteligence všechno řídí.
* Přijal jsem mnoho věcí , o kterých můj mladistvý cynismus, moje výchova, prostředí věřila, že jsou nemožné. Tato kniha nejen rozšířila hranice lidského vědomí, ale mnohem více důležité, že také mého potenciálu.  Od první četby jsem našel mnoho světců a jogínů, kteří měli ty samé zkušenosti. Jestliže oni mohou , tak já mohu také. Tak můžeš i ty.
* Jógananda otevřel mé srdce, které až dosud bylo vysušené a bolavé.
* Nejdůležitější ze všeho bylo, že kniha mne dovedla ke Svámí Krijánandovi, mému celoživotnímu průvodci, rádci, příteli a fanouškovi. Dal mému životu duchovní a praktický směr, který začal ten den , kdy jsem ho potkal, právě pár měsíců potom, co jsem četl Životopis jogína, který mnou zatřásla a probudil mne. Svámidžího ruka mne vede až dodnes. Moje vděčnost se nedá vyjádřit slovy.

Již dlouho vím, že tato moje zkušenost není jediná a tisíce jiným Životopis jogína změnil jejich  životy.
Platí to také pro tebe, milý čtenáři?

S hlubokou vděčností Najasvámí JyotishLabuti pirka