Kdo je božská matka Kdo je božská matka

Kdo je božská matka

DEVI NOVAK

Paramhansa Jógananda, zvláště zbožňoval ženský aspekt Boha, neboli Božskou
 Matku, jak Ji nazýval, třebaže jeho vědomí bylo universální.
Ti, kdo se setkají s učením Jóganandy po poprvé, se často ptají 'Kdo je tato Božská Matka?' Abych na tuto otázku odpověděla, ráda bych se podělila o zkušenost na své vlastní cestě, která objasnila mé pochopení.

První událost se přihodila, když jsem byla hodně malá, snad tři nebo čtyři roky. Probudila jsem se pozdě ráno jednoho letního dne a zjistila jsem, že jsem sama v tichém domě. Můj starší bratr, s nímž jsem sdílela pokoj, si snad šel ven hrát, můj otec šel asi do práce a moje matka nebyla nikde vidět. Divila jsem se, kde všichni jsou a šla jsem dozadu na náš dvorek.

A tam byla moje matka, věšela prádlo na šňůru, čistá bílá prostěradla, zářivá ve slunečním světle a vlnící se ve vzduchu. Když jsem tam stála a tiše ji pozorovala, na chvilku jsem zažila zkušenost  vidění za postavu mé matky, prostěradel, dvorku a cítila jsem pocit lidské dobroty, jednoduchosti a míru, který jakoby pronikal vším. Věděla jsem, že vesmír byl udělán z těchto vlastností a nikdy jsem na to nezapomněla.

Asi o dvacet let později jsem objevila Anandu a stala jsem se Mistrovou žačkou. Během mého prvního léta jsem potkala báječnou ženu, Haripriju, která byla stoupenkyní velké ženské světice, Anandamayi Ma. Když mi Haripriya dala knihu o Ma, prohlížela jsem si její fotky. Cítila jsem ty samé vlastnosti, které jsem pocítila na našem dvorku jako malé děvčátko: dobrotu, jednoduchost
a klid. Koncept Božské Matky se začal pro mne spojovat. Tyto vlastnosti bez tvaru by mohly být ztělesněné v lidské formě.

Asi v té době se Haripriya  připravovala na odjezd za Anandamayi Ma do Indie a v mém srdci vyrostlo přáni poslat Ma dárek. Ale co mohu dát, lámala jsem si hlavu, aby se to hodilo pro takovou velkou světici? Neměla jsem peníze na drahý dárek, tak jsem se zeptala Haripriji co by bylo vhodné. Na chvilku se zamyslila a potom odpověděla:“Láhev dobrého oleje na vaření. Ten se v Indii těžko dostane.“ Její odpověď se hluboce dotkla mého srdce: myslet na obyčejnou stránku života jako je vaření a spojit ji s vědomím jednoho z nejuctívanějších projevů Božské Matky.

Poslala jsem Ma tedy olej na vaření a během let jsem cítila proud požehnání Božské Matky, přítomný v drobných každodenních činnostech služby, kterou všichni děláme.

Tak tedy, kdo je Božská Matka? Ona je pro mne laskavost, jednoduchost a klid, který prostupuje všechny stránky života a všechno, co existuje. Přijímá nás, přes naše nedokonalosti a odpouští nám, když chybujeme. I když se zdá, že svět je v sevření temnoty, Božská Matka udržuje vždy Svojí lampu rozsvícenou v okně naší duše a ukazuje nám cestu zpátky do našeho věčného domova v Ní.

S radostí
Najasvámí Devi

blog z 24.6.2014 přeložila L.M-Labuti pirka