Záchrana planety
Několik lidí, kteří se zasazují o ukončení války a zákaz jaderných zbraní, přišlo do Anandy, aby se pokusili získat podporu Svámí Krijánandy pro svou věc. Jejich prezentace zahrnovala názorný popis toho, co by se stalo, kdyby jaderná bomba zasáhla americké město. Pomocí tabulek, grafů a barevných ilustrací vysvětlovali, jak by se lidé doslova vypařili, byli spáleni na popel, a pokud by je to nezničilo, otrávili by se radiací.
Využívání strachu k motivaci lidí není taktika, kterou by Svámí Krijánanda obdivoval. Když se zvyšuje strach, tvoří se více právě toho vědomí, které se snažíte vymýtit.
Když se zastánci protiválečného postoje konečně odmlčeli na dostatečně dlouhou dobu, aby se Svámidží dostal ke slovu, řekl: „Za sto let tu už nebude téměř nikdo, kdo je na této planetě nyní. Ať už budeme v příštím století pomalu odcházet jeden po druhém, nebo všichni odejdeme najednou v jedné velké explozi, až budeme v astrálním světě, nebude v tom žádný rozdíl."
Pak vážněji řekl: „Až přijdou kataklyzmata“, jak říkal můj guru Paramhansa Jógananda, „ti, kdo zemřou, budou šťastlivci. Skutečné utrpení zažijí ti, kdo je přežijí." Na chvíli se odmlčel, aby jeho slova pronikla do duší.
„Vím, že se snažíte udělat dobrou věc," řekl Svámí Krijánanda s účastí, „a nechci zchladit vaše nadšení. Ale jediný způsob, jak změnit svět, je změnit vědomí - především změnit své vlastní vědomí. Všechno ostatní je jen symptom. Já raději pracuji na příčině, což je vědomí samotné."
Vyprávění je z knihy „Tak jak jsme ho znali“ , sbírky příběhů, vzpomínek na Svámí Krijánandu od jeho přátel i dalších lidí, kteří ho znali. Jak parafrázuje autorka Asha Praver, která příběhy sepsala do knihy , ´je to životopis jeho vědomí´.
(Swami Kriyananda As We Have Known Him by Asha Praver, 2006
Přeložila L.M.