Tibetská mísa
Původ není znám, je pravděpodobné, že se vyvinula z žebráckých misek buddhistických a hinduistických mnichů. Žebráckou mísu (Patru) vlastní každý mnich a to pouze jednu, kterou s sebou nosí celý život. Pokud je patra ztracena, nemůže si již vyžebrat žádné jídlo, a tudíž vyhladoví. Patra - žebrácká miska buddhistických a hinduistických mnichů, je symbolem Dharmy a je označována jako symbol Měsíce.
Podle východní filosofie vznikl vesmír a tedy všechno, co je, z prvotního posvátného zvuku - ÓM. Vše, co existuje, má nějakou vibraci. Kameny, stromy, zvířata, lidé i předměty - každičká část vesmíru vibruje na určité úrovni a vydává našim uším neslyšitelnou "hudbu". Je známo, že zvuk je vlnění, které se nejlépe šíří v kovech. Mezi jednotlivými částečkami kovu jsou silné vazby, které umožňují kvalitní a rychlý přenos zvuku. Tento fakt je dobře patrný právě na tibetské míse. . Pokud je do tibetské mísy nalita voda (tak, aby byla mísa zaplněna vodou tak na 75% ), a následně je na ni hráno pomocí paličky, začne se hladina chvět, až se na ní utvoří pravidelné vzorce. .
Tibetská mísa disponuje vibracemi, které jsou téměř identické s vibracemi člověka. Lidské tělo, jak známo, obsahuje značné množství vody. Voda umožňuje až třikrát rychlejší přenos vibrací zvuku, než vzduch. Zvuk (vibrace) tibetské mísy je tedy přenášen do těla především prostřednictvím vody v těle. Při hraní dochází k přenosu vibrací z kovu do okolního prostředí a taktéž do těla člověka. Pokud je tibetská mísa při hraní držena v ruce, přechází vibrace z mísy přímo do těla, což bývá ze začátku pociťováno jako brnění v místě styku mísy s kůží člověka - tedy v dlani, později v celé paži a po čase v celém těle. Dojde-li člověk opavdovému mistrovství, může se mu podařit vibrace, tedy zvuk, vidět i zrakem.
Velkou výhodou hraní na tibetské mísy je bezesporu to, že hráč nemusí být přímo léčitelem, nemusí vědět vůbec nic o čakrách, meridiánech a tocích energií v lidském těle. Vibrace tibetské mísy léčí a oživuje nejen tělo, ale současně i celé okolí, dolehne přesně tam, kam je to potřeba, a danou oblast harmonizuje (zklidňuje či povzbuzuje dle potřeby) - léčí zvukem.
Tibetské mísy jsou hojně využívány v diagnostice, léčitelství a terapiích (muzikoterapie). Tibetské mísy jsou přikládány a rozeznívány přímo na postižených částech těla klienta, kde harmonizují průtok energie daným místem. Tibetské mísy se používají jak při různých obřadech a meditacích, tak k vyléčení nemocí a různých neduhů lidského těla. Zvuk tibetské mísy je často podporován zpěvem (nejčastěji zpěvem manter).
Druhů tibetských misek je mnoho, neboť každá kultura do nich vnesla kousek svého ducha. Velikost, tvar i tloušťka mají na výsledný zvuk (a tedy i energetické působení) mísy poměrně podstatný vliv. Nejkvalitnějšími a také nejžádanějšími tibetskými mísami jsou klasické kovové tibetské mísy, vyrobené v Nepálu. Jedná se o mísy na první pohled nenápadné (někdy působí až archaickým dojmem, neboť jsou opatřeny speciální patinou), bývají bez zdobení, jednoduchého tvaru. .
Pravé tibetské mísy jsou vyrobeny ze slitiny 7 planetárních kovů:
•zlato - Slunce
•stříbro - Měsíc
•měď - Venuše
•rtuť - Merkur
•železo - Mars
•cín - Jupiter
•olovo - Saturn
Hraní na tibetskou mísu má nesporný vliv na lidskou psychiku i na fyzickou kondici. Dochází k pročišťování a bystření mysli, harmonizaci průtoku všech energií. Tato harmonizace přináší člověku jakousi vnitřní lehkost, která se promítá do celého jeho života, do všech aktivit.
čerpáno z
http://www.bombastus.cz/slovnik/Tibetska-misa/