Životospráva Krijananda Životospráva jógína

Životospráva Krijananda

Swami Krijananda – Životospráva jogína

 

       Chceme-li, aby se naše tělo navrátilo do svého přirozeného stavu, musíme jíst přirozenou stravu. V dnešní době převládá ve stravě, stejně jako v medicíně, důraz na složky umělé, nepřirozené. Výsledkem špatné životosprávy, stejně jako ostatních forem nezdravého života, je nemoc.

       Jogíni zdůrazňují, že důležitá je potrava, která má na tělo ochlazující vliv. Tvrdí, že škodlivá potrava tělo zahřívá, protože do něj vnáší nečistoty, které blokují normální tok prány v těle. Odpor elektrického proudu zahřívá drátový vodič, kterým elektřina proudí. Něco podobného se odehrává při proudění prány nervovým systémem. Teplo je pouze symptomem, který poukazuje na to, že systém nefunguje tak volně a harmonicky, jak by měl. Tento princip má obdobu ve vzniku tepla při tření. Není náhodu, že pokud na někom chceme, aby se uvolnil či uklidnil, používáme v angličtině termín keep cool (dosl. „vychladni“) Podobně je tomu i s označením lidí rozčilených či rozrušených, pro které se používá přívlastku hot  (dosl. „horký). Podobně jako potrava mají na celý nervový systém i emoce vliv buď ochlazující, nebo zahřívající

        Nadměrně kořeněná jídla, alkoholické nápoje, příliš vysoký obsah uhlohydrátů, umělé povzbuzující prostředky a zvětralé či neživotné potraviny se zpravidla podkládají za nepřirozené  pro lidské tělo a mají na něj zahřívající účinek. Stejně tak jídla příliš uvařená či rozvařená. Naproti tomu čerstvé ovoce, ořechy, syrová nebo lehce povařená zelenina, mléko a čerstvé mléčné výrobky, jakož i celozrnné potraviny mají na nervovou soustavu vliv ochlazující. Všechno, co tělo nabuzuje a vzrušuje, je zároveň zahřívá, co přináší uvolňující účinek, projevuje se ochlazováním.

Zkuste si připravit následující ochlazující nápoj:

Smíchejte dva díly bílého jogurtu s jedním dílem vody, přidejte cukr (pokud možno hnědý ) nebo dochuďte medem. Hotový nápoj by neměl být ani sladký, ani kyselý, můžeme přidat i čtvrtku citronu.

Anebo tento:

Šťáva ze čtvrtky citrónu smíchaná se sklenicí vody, oslazená hnědým cukrem nebo medem tak, aby byla sladká a kyselá chuť v rovnováze.

Oba uvedené nápoje mají na celé tělo výrazně ochlazující vliv.

Jogíni rádi hojně míchají jogurt s vařenou zeleninou, buď rovnou při vaření nebo před koncem jídla. Můžeme zkusit i vlastní jogurt (v Indii se mu říká dahí

Smícháme polévkovou lžíci jogurtu  s půl litrem vlažného převařeného mléka. Uchováme tuto směs 12 až 18 hodin na teplém místě. Jakmile kultura ztuhne, je dahí  hotové. Polévkovou lžíci této kultury můžete použít pro založení dalších dávek.

Další způsob jak připravit vlastní dahí je ten, že do převařeného vlažného mléka nalijeme polévkovou lžíci citronové šťávy. Nechte je ztuhnout jako u předchozího receptu. První „násada“ je poněkud řídká, pokud však z této dávky dáte jednu dvě lžíce do dalšího půl litru mléka, bude dahí  s každou novou dávkou stále lepší a lepší.

Jogurt je vhodný i pro ty, kteří trpí alergií na mléko. Mimochodem vynikající nahrážkou při mléčné alergii (projevující se například zvýšeným tvořením hlenu) je kozí mléko. Můžete si také vyrobit výborný čerstvý sýr: v hrnci mléka povařte více citrónové šťávy. Až se sražené mléko oddělí od syrovátky, přeceďte hrnec přes plátno a nechte přes noc odkapat.

       V jógové nauce se klade důraz spíše na harmonickou stravu. Pokud může vnitřní Já fungovat skrze uvolněný a klidný nervový systém, dokáže tělo naplňovat energií a silou. Vnější povzbuzující podměty tomuto harmonickému projevu zevnitř brání.  Povzbuzující a dráždivé látky se podle učení jógy řadí do kategorie radžasických, aktivujících pokrmů, v protikladu k potravě oslabující  tamasické a té, která lidské vědomí zduchovňuje sattvické

K radžasické  potravě se řadí maso, česnek a cibule. Cibule a česnek mají některé léčebné vlastnosti, z pohledu jógové praxe však spíše nabuzují nervovou soustavu a obvykle se z jogínského jídelníčku vylučují. Opravdu nevím, co k tomu říci, tady na Západě, kde požadavky prostředí jsou samy dosti rádžasické. Když byl Jógananda v Americe, krmil nás cibulí, česnekem i vejci. Jeho  důvod byl podle mě ten, že západní  svět si žádá určité přizpůsobení východních nauk.  Zde snad jsou některé radžisické  potraviny žádoucí už jen proto,  abychom se dokázali  srovnat s proudy vědomí, které se víří kolem nás.

Člověk na jógové stezce by se nicméně měl snažit zařazovat do své životosprávy jídlo spíše zdraví prospěšné než dráždivé. Na kávu a černý čaj se jóga dívá káravě. Existuje celá řada zdravých náhražek, například obilné nápoje nebo bylinné čaje.

Čerpáno z knihy Rádžajóga, Swami Krijananda, více na stranách 16, 18, 34-36, 48, 49, 69, 71, 88 - 9O. 106 - 108, 123 - 129, 165, 189 - 191. 208 - 209, 274 c



Labuti pirka