Slon Renki Slon Renki

Slon Renki

Mladý  budhistický mnich Rjoto si stěžuje, že nemůže udržet své myšlenky v klidu. Neustále poskakují sem a tam jako kůzlata.
„Nebo jako divoký slon“ pravil starý zenový mistr.
 Když Rjoto viděl, jak mistrovi šibalsky svítí oči, uhádl, že bude něco vyprávět a usadil se mu u nohou ve stínu banánovníku.
Renki byl divoký slon, kterého  polapili v věku tří let. Měl světle šedou kůži bez poskvrnky, dlouhé, tenké a špičaté kly, uši ve tvaru dokonalého trojúhelníku. Zkrátka byl to krásný samec a jeho pán , obchodník se cvičenými slony, se těšil, že ho draze prodá samému panovníkovi, Renkiho přivázali pevným provazem ke kůlu. Slůně se začalo rázně, zuřivě zmítat, stavělo se na zadní, divoce a těžce dupalo a troubilo až se srdce svíralo. Ale kůl vězel hluboko v zemi a provaz byl silný. Ani jednoho, ani druhého se Renki zbavit nemohl. A tak se jen zoufale vztekal, lapal po dechu a žalostně vytruboval do nebe. Vyčerpával se zbytečnou námahou a křikem.
Až jednoho rána se Renki zničehonic uklidnil, přestal tahat za provaz, rozdupávat zem všemi čtyřmi a
Děsit okolí řevem. Tehdy ho jeho pán odvázal..Od nynějška se mohl volně pohybovat. Nosil vědra s vodou, každého zdrvil a byl všem k užitku. Byl šťastný a svobodný.
„Tvoje myšlenky jsou jako ten divoký slon“ řekl starý mistr žákovi. „Mají strach, zmítají se na všechny strany a pokřikují do větru, protože tvé „soustředění“ je svázáno provazem a „předmět tvé meditace“ je jako kůl zaražený do země, Zklidni své myšlenky, zkroť je a ovládni, teprve pak poznáš tajemství
skutečné svobody.

Henri Brunnel – Oceán v kapce rosy – zenové příběhy , příběh o IndiLabuti pirka